چهارشنبه, 26 مرداد 1401


 

 
 

کشتی

 

مختصري از اصول و روش بازي:

کشتي يک ورزش انفرادي رزمي است که براي تقويت جسماني و رواني مردان مورد استفاده قرار مي گيرد . در اين ورزش اگرچه قدرت بدني اهميت فراوان دارد ، اما دانستن فنون آن نيز بسيار مهم و از عوامل پيروزي محسوب مي شود. کشتي يک ورزش تن به تن بين دو مبارزي است که هر کدام سعي در کنترل و رساندن پشت حريف به روي زمين دارد بطوريکه هر دو شانه هاي وي براي ثانيه هايي با تشک در تماس باشد. قوانين ابتدايي کشتي، ورزشکار را مجاز به استفاده از هر گونه فني براي به زانو در آوردن حريف مي نمود ، ليکن بتدريج قواعد و مقررات خاصي براي اين ورزش ابداع گرديد. امروزه مسابقات کشتي در رشته هاي آزاد و فرنگي برگزار مي شود . تشک مورد نياز براي مسابقات کشتي به شکل مربع مي باشد که هر ضلع آن 10 تا 20 متر طول دارد. در داخل اين تشک دايره هايي به قطر 8 تا 9 متر قرار دارد. يک حاشيه قرمز رنگ به عرض 1 متر در اطراف محيط دايره تشک و به طرف داخل مشخص مي گردد. اين سطح به نام منطقه م کاري ناميده مي شود و تکميل کننده سطح تشک است . قسمت اصلي تشک در داخل دايره قرمز رنگ قرار مي گيرد و 6 تا 7 متر قطر دارد . يک حاشيه حفاظتي به عرض 1 تا 1/5 متر در اطراف تشک مربع شکل در نظر گرفته مي شود که براي جلوگيري از هر گونه حوادث احتمالي با تشک پوشانده خواهد شد. فضاي کلي با احتساب حاشيه ها براي هر واحد در مسابقات المپيک 18×18 متر و براي مسابقات داخلي حد اقل 10 ×10 متر مي باشد. در وسط تشک دايره هايي به قطر 1 متر ترسيم مي گردد. براي ديد بهتر تماشاچيان مي توان تشک کشتي را بر روي سکوهاي مخصوص قرار داد . اين سکو 1/10 متر از کف سالن ارتفاع دارد و با زاويه 45 درجه به سطح زمين متصل مي شود.
در سالن مسابقات کشتي جايگاه تماشاچيان ممکن است در هر چهار طرف سالن پيش بيني شود . تعداد تماشاچيان اين ورزش از حدود 300 نفر براي مسابقات داخلي تا حدود 1500 نفر در مسابقات کشوري پيش بيني مي گردد. ظرفيت سالنهاي کشتي در سطح جهاني و المپيک در حدود 5000 تا 6000 خواهد بود.

اوزان مختلف کشتی ازاد و فرنگی:
وزن اول تا 48 کیلوگرم
وزن دوم تا 52 کیلوگرم
وزن سوم تا 57 کیلوگرم
وزن چهارم تا 62 کیلوگرم
وزن ÷نجم تا 68 کیلوگرم
وزن ششم تا 74 کیلوگرم
وزن هفتم تا 82 کیلوگرم
وزن هشتم تا 90 کیلوگرم
وزن نهم تا 100 کیلوگرم
وزن دهم تا 130 کیلوگرم

زمان مسابقه کشتی آزاد و فرنگی :
طبق قوانین بین المللی زمان مسابقه کشتی آزاد و فرنگی برای بزرگسالان امید و جوانان یک زمان 5 دقیقه ای و برای نوجوانان یک زمان 4 دقیقه ای تعیین شده است . در صورتیکه دو کشتی گیر در وقت قانونی از نظر امتیاز مساوی شدند بلافاصله کشتی به وقت اضافه 3 دقیقه ای کشیده خواهد شد و کشتی گیر برنده طبق قانون فیلا مشخص میشود.

لباس و کفش کشتی گيران :
لباس کشتی گیران یک دو بند است که یک کشتی گیر رنگ آبی و دیگری قرمز را انتخاب کرده به تن می کند . کفش کشتی گیران نیز کفش بدون پاشنه ایست که مخصوص کشتی ساخته می شود.

نحوه برد و باخت :
1- ضربه فنی :
در این حالت کشتی گیر برنده در جدول مسابقات 4 امتیاز و بازنده 0 خواهد گرفت .
2- در صورتیکه کشتی گیری حریف خود را با اختلاف 10 امتیاز ببرد به برنده 4 امتیاز و به بازنده اگر امتیاز فنی داشته باشد 1 امتیاز اگر امتیاز فنی نداشته باشد 0 امتیاز تعلق می گیرد .
3- در صورتیکه کشتی گیری حریف خود را با اختلاف کمتر از 10 امتیاز ببرد به برنده 3 امتیاز و به بازنده 1 امتیاز در جدول خواهد گرفت .
ولی اگر کشتی گیر بازنده امیاز فنی نداشته باشد به برنده 3 امتیاز و بازنده 0 تعلق خواهد گرفت .

مصدومیت و ادامه ندادن به بازی :
حاضر نشدن به کشتی و اعمال خلاف مقررات انجام دادن موجب می شود که به برنده 4 امتیاز و بازنده 0 امتیاز داده شود.
اگر کشتی گیر در مسابقه 3 اخطاره شود کشتی بلافاصله قطع و در این حالت برنده 4 امتیاز و بازنده 0 می گیرد.

توضیح اینکه :
کلیه مسابقات رسمی در هر وزن به صورت یک حذفی و طبق مقررات فیلا برگذار خواهد شد.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group