چهارشنبه, 26 مرداد 1401


 

 
 

هندبال

 

مختصری از اصول و روش بازی:

هند بال از دو کلمه Hand و Ball تشکیل شده و مفهوم آن اینست که بازی توسط توپ و دست نجام می شود و شباهت زیادی به دستش ده ایرانی دارد با این تفاوت که طبق مقررات و قوانین خاصی در یک محدوده زمین با زمان مشخص و تعداد بازیکن مشخص انجام می شود.
هندبال يک بازي تيمي است که اساس آن با اقتباس از بازي فوتبال پايه ريزي گرديده و نحوه ترکيب تيم و حتي تعيين فصلهاي مناسب براي مسابقات بر مبناي بازي فوتبال تنظيم شده است . در اين بازي هر تيم سعي مي‌کند توپ را با دست به دروازه تيم مقابل پرتاب کند و در عين حال از دروازه خود در مقابل حملات تيم مقابل دفاع نمايد . هر تيم داراي 10 بازيکن و دو دروازه بان است که در داخل زمين فقط 6 بازيکن و يک دروازه بان بازي مي‌کنند . بازيکنان از تکنيکهاي مختلف در جهت پاس دادن توپ به يکديگر و شوت کردن آن و يا انجام انواع حمله و ضد حمله استفاده مي‌کنند و با سد نمودن راه بازيکنان تيم مقابل ، مانع موفقيت آن تيم مي‌گردند. بازي هندبال در فضاي باز توسط دو تيم که هر تيم از 11 بازيکن تشکيل شده است ، انجام مي‌گيرد .
با توجه به استقبال جوانان از اين رشته ورزشي ، پيش بيني حداقل 1000 نفر تماشاچي در سالنهاي هندبال توصيه مي‌شود . تماشاچيان در اين سالنها در دو سمت طولي سالن استقرار مي‌يابند و حداقل فاصله آنها از خطوط اطراف زمين بايد 2 متر در نظر گرفته شود .

تجهيزات مورد نياز :
- توپ :
توپ هندبال کره‌اي شکل و يک رنگ بوده و از جنس چرم طبيعي و يا مصنوعي است . سطح توپ نبايد برق و ليز باشد . محيط توپ براي مردان 58 الي 60 سانتيمتر و وزن آن 425 الي 475 گرم مي‌باشد . در بازيهاي زنان محيط توپ 54 الي 56 سانتيمتر و وزن آن 325 الي 400 گرم است.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group