چهارشنبه, 26 مرداد 1401


 

 
 

دوچرخه سواری

 

مختصری از اصول دو چرخه سواری:

دوچرخه سواري يکي از ورزشهاي متداول آمريکا و اروپا و آسيا مي باشد. انجام اين ورزش اثرات فيزيولوژيکي بسيار عالي بر روي بهبود عملکرد سيستم قلبي ، ريوي و عروقي دارد . مسابقات دوچرخه سواري ممکن است با استفاده از مسير جاده ها و يا داخل پيست انجام شود که انجام هر يک داراي رشته ها و مسابقات گوناگون انفرادي و تيمي است . مسابقات انفرادي در جاده ممکن است به مسافت 150 تا 200 کيلومتر براي آقايان و 60 تا 80 کيلومتر براي بانوان برگزار شود . يک دور طول مسير بايد حد اقل 15 کيلومتر باشد . مسابقات تيمي در رشته تايم تريل به مسافت 100 کيلومتر انجام مي گردد که هر تيم مرکب از 4 دوچرخه سوار مي باشد و فاصله بين حرکت هر دو تيم 2 دقيقه خواهد بود.
علاوه بر مسابقات فوق يکي از رايج ترين مسابقات دوچرخه سواري ، مسابقات تور در جاده است که در چند مرحله انجام مي شود و ميانگين مسافت هر مرحله 155 کيلومتر مي باشد.

مهارتهای دوچرخه سواری:
سور پلاس:
حالت بالا نگهداشتن بدن روی دو چرخه بطوری که دو چرخه ثابت در جای خود قرار بگیرد بدون اينکه به جائی تکیه داشته باشد. این عمل را سور يلاس گویند.

- تعویض ریتم که از طریق تمرین تند و یواش بدست می اید جهت از بین بردن یکنواختی مسافتهای طولانی و همچنین در کنترل سرعت قهرمانان نتیجه خوبی خوهد داشت.
- نحوه سبقت گرفتن گروه دو چرخه سوار و چگونگی کنترل که این امر مشکلی است و در اثر تمرینهای جدی و مکرر به دست می آید.
- حرکت در سراشیبی و يیچهای تند با سرعت حدود 80 کیلومتر

اندازه و ابعاد محيط ورزشی:
مسیر مستقیم در جاده:
مسافت 100 کیلومتر سطح جاده از نوع اسفالت یا بتونی با شد عرض حد اقل 8 متر که به دو تیم اجازه می دهد که يهلو به يهلو حرکت کنند.
مسیر مدار در جاده :
طول مدار حد اقل 15 کیلو متر عرض 5 متر عرض کیلومتر آخر که منتهی می شود حد اقل 8 متر

مشخصات و اندازه وسائل ورزشی:
دو چرخه :
انتخاب دو چرخه بستگی به اندازه بدن دو چرخه سوار دارد. دو چرخهائی که در پیست و در مسابقه های سرعت از انها استفاده می شود فاقد ترمز و وسائل اضافی از قبیل وسائل مخصوص دو چرخه های جاده می باشد.
کفش مخصوص دو چرخه سواری وکلاه و دست کش مخصوص دو چرخه سواری از وسائل ضروری است.

مشخصات پيست دو چرخه سواری:
اندازه پیست که رسما از طرف فد راسیون جهانی در مقررات سال 1972 به تصویب رسیده 333:33 متر است که سه دور ان یک کیلومتر می باشد اما تمام مسابقات در يیستهای بزرگتر و کوچکتر از اندازه فوق قابل اجرا است .سطح پیستهای جدید معمولا از چوب می باشد عرض پیست حد اقل 5 متر و حد اکثر 8 متر می باشد. در مسابقات رسمی و بین المللی 7 متر می باشد. ساختمان پیست دوچرخه سواری از محل شروع مسابقه باشیب 12 درجه شروع و در دو طرف به 35 درجه می رسد.

مسابقات روی پيست :
1 - مسابقات انفرادی :
الف : مسابقه یک کیلومتر( تایم تریل) در جهت مخالف عقربه ساعت.
ب : مسابقه سرعت ( اسپرینت) : این مسابقه بین دو یا سه نفر دو چرخه سوار انجام می شود و از تمام پیست ها به اندازه های مختلف می شود استفاده کرد.
تعداد شرکت کننده از هر تیم 2 نفر می باشد.
پ: مسابقه سرعت تاندونها (دو چرخه هائی که دارای دو زین می باشند و دو نفر سوار ان را رکاب می زنند) در حال حاضر این مسابقه انجام نمی شود.
ت : مسابقه تعقیبی
الف : هر مسابقه در طول 4 کیلومتر انجام می شود و از هر تیم یک نفر شرکت می کند.
ب : تیمی - هر تیم از 4 نفر که در اغاز در یک ردیف قرار می گیرند تشکیل می شود.

2 - مسابقات گروهی:
الف : مسابقه بیش از 4000 متر تعقیبی به وسیله تیم های 4 نفری.

3 - مسابقات شش روزه (مد یسون)
مخصوص حرفه ای ها به صورت امدادی

4 - مسابقات پشت موتور:
دو چرخه سوار پشت یک موتور سوار حرکت کرده و اورنده بهترین تایم قهرمان می شود که دو چرخه سوار و هم موتور سوار مدال خواهند گرفت.

5 - مسابقات پو ینترس:
مسافت ان از10 تا 50 کیلومتر می باشد و از هر تیم 2 نفر شرکت می کنند.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group