چهارشنبه, 26 مرداد 1401


 

 
 

تیراندازی

 

مختصري از ورزش و اصول بازي:

در رقابتهاي تير اندازي معمولا" از 3 نوع اسلحه شامل طپانچه ، تفنگ و تفنگ شکاري استفاده مي شود . هر کدام از اين سلاح ها قوانين مربوط به خود را دارد و به حالتهاي ايستاده ، دارزکش و به زانو شليک مي شود.
مسابقات تير اندازي با طپانچه به 3 نوع شليک با طپانچه سريع انفجار ( 60 گلوله از فاصله 25 متري ) شليک با طپانچه آزاد ( 60 گلوله از فاصله 50 متري ) و شليک با طپانچه بادي ( 60 گلوله از فاصله 10 متري ) تقسيم مي شود.
ميدانهاي تير ممکن است در فضاي باز يا سر پوشيده پيش بيني شود . موانع تير اندازي در ميدان تير 50 متري ابعادي معادل حد اقل 6/1 ×5/2 متر دارد . در ميدان تير 25 متري ، ابعاد موضوع تير اندازي ممکن است تا 5/1 ×5/1 متر کاهش يابد . فضاي داوران و هيئت ژوري در پشت خط آتش به عرض حد اقل 5/1 متر در نظر گرفته مي شود . ارتفاع سقف در محل سکوي تير اندازي بايد به اندازه کافي بلند باشد تا گاز باروت و پرتاب پوکه طپانچه براي تير انداز و داور ايجاد خطر نکند.
متماشاچيان ممکن است در مکاني در فاصله 25/4 متري پشت خطوط آتش بصورت ايستاده و يا نشسته بر روي بر روي صندلي هاي قابل حمل به تماشا بپردازند . در اين فضا بطور کلي صرف هر نوع خوراکي و نوشيدني غير مجاز مي باشد.

تجهيزات مورد نياز:
- هدف:
هدفها بايد به گونه اي شماره گذاري شوند که با چشم غير مسلح قابل رويت باشند . چهار چوب هدف در ميادين 25 متري بايد به گونه اي طراحي شود که امکان چرخش سريع آن تا حدود 90 درجه امکان پذير باشد . در مسابقات بين المللي استفاده از مکانيزم هاي اتوماتيک که با فشار هوا يا فنر و وسايل ديگر کار مي کند چرخش همزمان هدفها ميسر مي شود.

بطور کلي انواع سيستم هاي هدف عبارتند از :
سيستم هاي چرخشي يا محوري ، سيستم هاي تغيير مکان يا انتقالي ، سيستم هدف کبوتر سفالي ، سيستم صوتي براي نشان دادن صحت يا خطاي هدف.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group